14 Oct
14Oct

ימים קשים מנשוא עוברים עלינו, אי אפשר להכיל זוועה כזו, אי אפשר לשאת את הרוע המזוכך שסביבנו ועדיין אי הוודאות בכל ואין לנו מושג כמה זמן עוד נאלץ להילחם ומה עוד נעבור ואת התחושות הקשות הללו צובעים חוסר וודאות, חרדה, חוסר אונים, תחושה של אובדן שליטה ואשמה. מול אי הוודאות והזמנים הקשים הדבר החשוב ביותר שעלינו לעשות הוא לשמור על החוסן הנפשי שלנו, כולנו רקמה אנושית אחת, כמאמר השיר וכולנו יחד בתוך האנרגיה הקשה הזו ולכן יש חשיבות עצומה להיות מסוגלות לעזור ולתמוך במרחב המשותף הזה למעננו ובשביל כולנו.

 אז מה אנחנו יכולות לעשות על מנת לעבור את התקופה הזו בדרך שתשמור על החוסן שלנו ותאפשר לנו לתמוך ולסייע למי שסביבנו? 

תחילה אנסח את הדברים באריכות עם הסבר ובסוף אתן תקציר בנקודות. אז מי שרוצה יכולה לעבור ישר לסוף. 

לפני שנתחיל חשוב מאוד להבין שבזמנים לא נורמליים שכאלו כולנו הפכנו חשופות רגשית וההגנות הרגילות שלנו לא מתפקדות כמו בימים רגילים והכל מרגיש כחודר ישר פנימה, לכן גם התגובות שלנו כעת הן לא התגובות הנורמליות שלנו ואנחנו צריכות לקבל בחמלה ובהבנה את הדרך שבה אנחנו מגיבות. אנחנו לא מתפרקות אם אנחנו לא מסוגלות לתפקד כמו תמיד, אלא אנחנו בתקופה מטורפת שמציפה את כל המערכות תוקפת אותנו מבחוץ ואנחנו עושות את מיטב יכולתינו על מנת להיות מסוגלות לעבור אותה. אז לפני הכל תהיו נחמדות, חומלות, אוהבות, מעודדות ותומכות כלפי עצמכן ותבינו שזה לא אתן אלא המצב שבחוץ שחודר פנימה ובואו נבין מה אפשר לעשות כדי לשמור על עצמנו ולחזק את עצמנו בתקופה הזו. 

הדבר הראשון היא דיאטה חמורה מהמדיה, הזוועות שפורצות אלינו מהמסכים מציפות את המיכל המוגבל שהוא הנפש שלנו וכשפעם אחר פעם אנחנו נחשפות למראות המחרידים והשטניים הללו הנפש שלנו מוצפת ומאבדת את היכולת שלה להתמודד עם המצב ונוצרת טראומה משנית. חשוב להבין שבגלל שאין לנו ידיעה מתי הדברים יסתיימו יש חשיבות עצומה להגן על הנפש שלנו. זה לא אומר להיות מנותקות או לא לדעת מה קורה אלא להבין שאיך אני מתעדכנת חשוב מאוד לבריאות הנפשית שלי. המרשם שאני מציעה הוא לעבור לקרוא מבזקים בבוקר ובצהרים ובערב את מהדורת החדשות המרכזית, כך נדע כל מה שהתרחש באותו יום ובלילה הקודם בלי ליצור גירויי יתר של המערכות שלנו. 

לכל אלו שמרגישות שהן חייבות לראות כל הזמן כי זה לא בסדר לא לדעת, כי יש תחושה של אשמה שזה קרה למישהי אחרת וזה המעט שאני יכולה לעשות כדי להפיג אותה וכי זה מה שגורם להן להרגיש שהן בסוג של שליטה על המצב. הצפייה הזו בזוועות המצולמות ובסיפורי האימה גובה מאיתנו מחיר נפשי יקר מאד וגורמת לנו לאבד את היכולת שלנו להתמודד בגלל ההצפה הרגשית, החרדה והחוסר האונים שנלווים אליה. חשוב להסביר לעצמנו שכשאנחנו מוצפות רגשית אנחנו מעמיסות עוד על המערכת הכללית של כולנו שגם ככה בקריסה בחלקים גדולים שלה ולכן הגיוס האמיתי שלנו למען טובת הכלל הוא לשמור על החוסן הנפשי שלנו ואז כשאנחנו יציבות כמה שאפשר בתוך הכאוס שסביבנו ומוצאות בתוכנו את עין הסערה אנחנו יכולות לעזור ולתמוך במי שזקוקים לעזרה ולתמיכה. 

גופנפש היא מערכת אחת ולכן כל מה שאנחנו מרגישות מתבטא בגוף, לגוף יש נטייה לאגור הכל בפנים ולא לשכוח כלום במיוחד כאשר דברים נוראים וטראומטיים כאלו מתחוללים. חשוב מאוד כעת לשים לב לגוף שלנו הוא מאותת לנו היכן אנחנו נמצאות, שימו לב מתי הגוף מכווץ, שימו לב היכן הוא כואב, שימו לב היכן הוא מתוח ועשו את הפעולה ההפוכה של התרחבות ופתיחה של בית החזה והרפיה של אזור השכמות והכתפיים. מומלץ מאוד לעשות הרפיות יזומות של כל הגוף. לעבוד עם הנשימה במיוחד כשאני חשה שהגוף שלי נמצא בלחץ. כשאני מזהה שהגוף מתוח אני נושמת בצורה הזו - שואפת בספירה של 4, עוצרת ספירה של 2, נושפת ספירה של 6, למשך כמה דקות עד שאני מתחילה לחוש רגיעה. אפשר גם להשתמש במים מקלחת ששוטפת מאיתנו אנרגיות קשות בעיקר לשטוף את אזור הכתר. להשתמש בריח שאנחנו אוהבות שמרגיע אותנו. ספורט או כל פעילות גופנית שפורקת מאיתנו את האנרגיות שהצטברו ומביאה איתה שינוי מצב רוח.

 חשוב למרות שזה נראה קשה לעשות אבל הנפש שלנו כדי להיטען חייבת מפלט וחייבת מקומות שבהם היא תוכל לנוח להתאושש לצבור כוחות ולשכוח מה קורה סביבה, אז כל אסקפיזם שאתן אוהבות טוב עכשיו. אני ממליצה ומתחייבת שאין לי מניות שם על הפודקאסט "התשובה" אבל כל מה שטוב לכן טוב. 

דברו עם א.נשים שאתן אוהבות לא על הזוועות אלא על מה שאתן מרגישות, מה שאתן צריכות, עודדו ותתעודדו כי בסוף זה יגמר ואנחנו חייבות לצאת מזה בדרך הכי טובה שאנחנו יכולות. 

כדי להתגבר על תחושת חוסר האונים וחוסר השליטה תתנדבו, תמצאו דרכים לתרום למאמץ של כולנו, לא צריך דברים גדולים כל דבר שאתן טובות בו או יכולות לעזור בו זה מצוין גם עוזר לאחרות וגם לכן. 

ולכל מי שעושה את עבודתה הרוחנית כמה שאפשר תמדטו, תקשיבו למוסיקה עם תדרים של ריפוי והרגעה, עשו דמיון מודרך, קבלו טיפולים, עשו לכן הגנות אנרגטיות, כל מה שמאפשר לכן ללכת מעבר לעולם, מעבר לגוף ולהכרה ולהתחבר לנשמה שלכן, לאותו מקום של חוסן ועצמה פנימית, של בהירות ושקט. בכל פעם שתתחברו לשם אתן תגדילו את היכולת שלכן להתמודד עם הדברים ותגדילו את היכולת שלכן לתמוך במי שזקוקים לעזרתכן. 

חשוב ביותר למקד את ההכרה שלנו בזמן הווה ולא לתת לה לרוץ קדימה אל תרחישים של פחד וחרדות, תחזירו אתכן כל הזמן לכאן ועכשיו תזכירו לעצמכן איפה אתן נמצאות התבוננו סביב תתארו את החדר, תגעו בגוף שלכן להרגיש נוכחות, עסקו בפעולות שגרתיות כמו בישול, גינון, סידור הבית, וכל דבר שאתן אוהבות לעשות כמו ציור או יצירה שגורם לכן להתמסר לו ולשקוע אל תוכו. חשוב להבין שלהיות בזמן הווה זה להשיג שליטה על ההכרה שלי וכמידת השליטה שלי בהכרה שלי כך מידת החוסן הפנימי שלי.

 ולמי שעושה את העבודה על הדפוסים זה זמן מצוין לראות, כי הכל בעצימות גבוהה כל כך את המחירים היקרים שאנחנו ממשיכות לשלם על דפוסי ההישרדות שלנו ולבחור בשינוי שאנחנו מבקשות. 

ובנקודות: 

דיאטה חמורה בצריכת המדיה וסינון הדרכים שבהן אני מתעדכנת. 

שמירה על הנפש שלי הזנה שלה בדברים שמחזקים אותנו ומאפשרים לנו לבנות חוסן ולרפא. 

עבודה דרך הגוף נשימות, ספורט, הרפיה, ריחות מרגיעים, מים. 

להיות בזה ביחד בתמיכה הדדית. 

לעזור למי שסביבנו בין אם להתנדב או במעגל הקרוב. 

להבין שהדבר הכי טוב שאנחנו יכולות לעשות עכשיו זה להישאר יציבות בתוכנו כי כולנו מחזיקות יחד את האנרגיה המשותפת.

 למדוט, לעשות דמיון מודרך, להרפות את הגוף, לקבל טיפולים. 

להתמקד בזמן הווה להחזיר את ההכרה שלנו לכאן ועכשיו/

להתחבר לעצמנו ולמקום שמעבר לגוף ולהכרה ולשאוב משם חוסן וכוח ושקט שיאפשרו לנו להתמודד עם המציאות הבלתי אפשרית שאנחנו חיות בה כעת. 

ותזכרו שבחיים הכל עובר ובמוקדם אני מקווה כל זה יהיה מאחורינו ואנחנו רוצות לשמור על עצמנו בתוך זה ולעזור כמיטב יכולתנו לשמור על כולנו ולהחזיק יחד את אותה רקמה אנושית אחת הכי טוב שאנחנו יכולות. 

שולחת לכולכןם הרבה אהבה וכוח ומאחלת לנו ימים של שלום ושקט.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.